NOWE FORMY POMOCY OKREŚLONE W USTAWIE OBOWIĄZUJĄCE OD 01.06.2025R. - Powiatowy Urząd Pracy w Wałczu

Rynek pracy

NOWE FORMY POMOCY OKREŚLONE W USTAWIE OBOWIĄZUJĄCE OD 01.06.2025R.

  1. pośrednictwo pracy (art. 81 ustawy) – to udzielanie pomocy bezrobotnym, poszukującym pracy, osobom niezarejestrowanym, w tym biernym zawodowo w uzyskaniu zatrudnienia lub innej pracy zarodkowej a pracodawcom pomocy w pozyskaniu kandydatów do pracy w oparciu o posiadaną bazę kandydatów poszukujących zatrudnienia.
  2. poradnictwo zawodowe (art.  87 ustawy) - to udzielanie pomocy  bezrobotnym, poszukującym pracy i osobom niezarejestrowanym, w tym biernym zawodowo w wyborze lub zmianie  zawodu,  miejsca pracy,  kierunku kształcenia lub szkolenia, w planowaniu rozwoju zawodowego,  a  także  przedsiębiorcom w planowaniu działań, których celem jest adaptacja do wymogów rynku pracy, w tym podnoszenie kompetencji zawodowych. Poradnictwo zawodowe realizowane jest w szczególności przez:
  1.   udzielanie informacji o rynku pracy, zawodach, kwalifikacjach, możliwościach szkolenia i kształcenia,
  2. udzielanie porad zawodowych w zakresie możliwości rozwoju zawodowego, w tym pomocy w określeniu kompetencji, umiejętności, zainteresowań, uzdolnień i doświadczenia zawodowego oraz w zakresie umiejętności niezbędnych przy aktywnym poszukiwaniu pracy i samozatrudnieniu, w szczególności z wykorzystaniem metod i programów, w tym standaryzowanych narzędzi diagnostycznych;
  3.    organizowanie i prowadzenie szkoleń z zakresu umiejętności poszukiwania pracy;
  4. udzielanie pomocy przedsiębiorcom:

- w doborze kandydatów do pracy spośród bezrobotnych i poszukujących pracy,

-we wspieraniu rozwoju zawodowego pracodawcy i jego pracowników przez udzielanie porad zawodowych,

  1. szkolenia (art. 99 ustawy) –  to pomoc w nabyciu wiedzy i umiejętności  potrzebnych do wykonywania pracy, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej a także do jej utrzymania. W ramach organizowanych szkoleń finansowane są  koszty szkolenia a osobie bezrobotnej skierowanej na szkolenie przysługuje stypendium szkoleniowe,
  2. bon na kształcenie ustawiczne (art. 107 ustawy) - to możliwość sfinansowania bezrobotnemu lub poszukującemu pracy wskazanego przez niego kształcenia ustawicznego (szkolenia, studia podyplomowe, koszty potwierdzenia nabycia wiedzy i umiejętności lub koszty uzyskania dokumentów potwierdzających ich nabycie) w postaci opłacenia kosztów do wysokości przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu przyznania bonu na kształcenie,
  3. pożyczka edukacyjna (art. 111 ustawy) to możliwość udzielenia bezrobotnemu lub poszukującemu pracy nieoprocentowanej pożyczki do wysokości 400 % przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu podpisania umowy pożyczki na sfinansowanie kosztów należnych instytucji prowadzącej kształcenie lub instytucji szkoleniowej, instytucji potwierdzającej nabycie wiedzy i umiejętności lub  instytucji wydającej dokumenty potwierdzające nabycie wiedzy lub umiejętności w celu poprawy jego sytuacji na rynku pracy,
  4. staż (art. 114 ustawy) – to nabywanie przez bezrobotnego w okresie od 3 do 6 miesięcy, a w uzasadnionych przypadkach od 3 do 12 miesięcy wiedzy i umiejętności przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. W okresie odbywania stażu bezrobotnemu przysługuje stypendium stażowe,
  5. refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego (art. 154 ustawy) - to refundacja dla pracodawcy w wysokości nie większej niż 4-krotność  lub 6–krotność przeciętnego wynagrodzenia kosztów utworzenia stanowiska pracy i zatrudnienia na nim  przez okres co najmniej 12 lub 18 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy skierowanej przez PUP osoby bezrobotnej lub poszukującego pracy opiekuna osoby niepełnosprawnej. Otrzymane środki można przeznaczyć w szczególności na zakup środków trwałych, urządzeń, maszyn, w tym środków niezbędnych do zapewnienia zgodności stanowiska pracy z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wymaganiami ergonomii.
  1. prace interwencyjne (art. 135 ustawy) -  to zatrudnienie bezrobotnego przez pracodawcę na podstawie umowy zawartej z PUP, w pełnym wymiarze czasu pracy, na okres od 3 do 12 miesięcy, w ramach której PUP refunduje pracodawcy części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne w wysokości wynikającej z umowy, nieprzekraczającej jednak kwoty minimalnego  wynagrodzenia za pracę obowiązującej w ostatnim dniu każdego rozliczanego miesiąca,
  1. roboty publiczne (art. 136 ustawy) -  to zatrudnienie bezrobotnego w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy przy wykonywania prac organizowanych przez powiaty, gminy, organizacje pozarządowe i inne uprawnione podmioty wskazane w art. 2 pkt 39 ustawy, na podstawie zawartej umowy z organizatorem robót publicznych obejmującej refundację pracodawcy części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne w wysokości uzgodnionej w umowie, nieprzekraczającej jednak kwoty 50% przeciętnego  wynagrodzenia za pracę obowiązującej w ostatnim dniu zatrudnienia każdego rozliczanego miesiąca i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia.
  2. zwrot kosztów poniesionych przez podmiot prowadzący dom pomocy społecznej (DPS), jednostkę organizacyjną wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej (WRiPZ) z tytułu zatrudnienia  (art. 140 ustawy) – to  zwrot części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenie społeczne w związku z zatrudnieniem bezrobotnego lub poszukującego pracy w DPS lub WRiPZ przez okres do 12 miesięcy, w wysokości wynikającej z zawartej z PUP umowy  nieprzekraczającej miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.
  1. dofinansowanie wynagrodzeń bezrobotnych, którzy ukończyli 50. rok życia, a nie ukończyli 60 lat-w przypadku kobiety lub 65 lat-w przypadku mężczyzny oraz poszukujących pracy, którzy ukończyli 60 lat-w przypadku kobiet lub 65 lat- w przypadku mężczyzn (art. 141 ustawy) o ile nie byli oni zatrudnieni lub nie wykonywali innej pracy zarobkowej u tego pracodawcy, bezpośrednio przed zarejestrowaniem jako bezrobotny albo poszukujący pracy, w wysokości nie wyższej jednak niż połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę, w okresie do 12 miesięcy.
  1. prace społecznie użyteczne (art. 142 ustawy) - to  prace wykonywane przez skierowanych  bezrobotnych  bez prawa do zasiłku korzystających ze świadczeń z pomocy społecznej, zamieszkujących lub przebywających na terenie gminy, która organizuje te prace na rzecz społeczności lokalnej, bez nawiązywania stosunku pracy. Organizowane są one w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, podmiotach ekonomii społecznej, o których mowa w art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o ekonomii społecznej, organizacjach lub instytucjach statutowo zajmujących się pomocą charytatywną lub na rzecz społeczności lokalnej oraz podmiotach systemu oświaty, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.
  2. refundacja wynagrodzeń, nagród oraz składek na ubezpieczenie społeczne (art. 143 ustawy) -  to umowa, na mocy której PUP refunduje pracodawcy lub przedsiębiorcy przez okres do 6 miesięcy część kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne za skierowanych bezrobotnych, poszukujących pracy niezatrudnionych i niewykonujących innej pracy zarobkowej, opiekunów osoby niepełnosprawnej, zatrudnionych co najmniej w połowie pełnego wymiaru czasu pracy, w wysokości nieprzekraczającej kwoty połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującej w ostatnim dniu zatrudnienia każdego rozliczanego miesiąca i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia.
  1. grant na utworzenie stanowiska pracy zdalnej (art. 144 ustawy) – to środki przyznane pracodawcy lub przedsiębiorcy na utworzenie stanowiska pracy zdalnej w rozumieniu art. 6718 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, dla skierowanego bezrobotnego, który pozostanie w zatrudnieniu przez okres 12 lub 18 miesięcy w zależności wymiaru czasu pracy. Grant przysługuje w kwocie określonej w umowie nie wyższej jednak niż 3-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu zawarcia umowy, za każdego skierowanego bezrobotnego.
  2. świadczenie aktywizacyjne (art. 145 ustawy) – to  świadczenie przyznane na podstawie zawartej z PUP umowy za zatrudnienie w co najmniej połowie wymiaru czasu pracy bezrobotnego lub poszukującego pracy niezatrudnionego i niewykonującego innej pracy zarobkowej rodzica powracającego na rynek pracy po przerwie związanej z wychowywaniem dziecka lub opiekuna po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad osobą zależną. Świadczenie aktywizacyjne przysługuje przez okres 12 miesięcy w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę, w przypadku zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy lub ¼ minimalnego wynagrodzenia za pracę w przypadku zatrudnienia w co najmniej połowie wymiaru czasu pracy.
  1. jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanego z podjęciem tej działalności (art. 147 ustawy) - to środki, które mogą zostać przyznane bezrobotnemu, absolwentowi centrum integracji społecznej (CIS), klubu integracji społecznej (KIS) lub poszukującemu pracy niezatrudnionemu i niewykonującemu innej pracy zarobkowej opiekunowi osoby niepełnosprawnej do wysokości 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu zawarcia umowy.
  2. jednorazowe środki na założenie lub przystąpienie spółdzielni socjalnej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem tej działalności (art.  161 ustawy) -  to środki, które mogą zostać przyznane bezrobotnemu, absolwentowi CIS, KIS lub poszukującemu pracy niezatrudnionemu i niewykonującemu innej pracy zarobkowej opiekunowi osoby niepełnosprawnej do wysokości 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu zawarcia umowy.
  3. refundacja kosztów opieki nad dzieckiem do lat 7, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego do 18 lat lub osobą zależną (art. 146 ustawy) - to refundacja bezrobotnemu na okres do 6 miesięcy,  w wysokości nie wyższej niż połowa zasiłku dla bezrobotnych, na każde dziecko, udokumentowanych kosztów opieki nad dzieckiem lub osobą zależną poniesionych w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub rozpoczęciem innej formy pomocy oraz pod warunkiem osiągania  z tego tytułu  miesięcznie  przychodów nieprzekraczających  minimalnego wynagrodzenia za pracę.
  4. sfinansowanie kosztów przejazdu i zakwaterowania (art. 206  ustawy) – to koszty, które mogą być finansowane do 12 miesięcy w związku z podjęciem przez bezrobotnego lub poszukującego pracy zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub udziału w formie pomocy na podstawie otrzymanego skierowania  lub informacji z PUP, spełniającego dodatkowe warunki określne w art. 206 ustawy.
  1. bon na zasiedlenie (art. 208 ustawy) -  bon przyznawany  jest  na wniosek bezrobotnego w wysokości nie wyżej jednak niż 200% przeciętnego wynagrodzenia za pracę, w związku z zamiarem podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, jeżeli odległość od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejscowości, w której bezrobotny zamieszka w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej wynosi co najmniej 80 kilometrów lub łączny najkrótszy czas dotarcia do tej miejscowości i powrotu do miejsca dotychczasowego zamieszkania przekracza 3 godziny dziennie.

Możliwość skorzystania z form pomocy wskazanych w niniejszej informacji uzależniona jest od spełnienia wymogów wynikających z ustawy, jak również od będących w dyspozycji PUP środków Funduszu Pracy. Szczegółowe informacje na temat form pomocy udzielają pracownicy merytoryczni.  

 

 

  • 1.662,00 zł Podstawowy zasiłek dla bezrobotnych
  • 1.994,40 zł Stypendium dla bezrobotnego w okresie odbywania szkolenia
  • 831,00 zł Dodatek aktywizacyjny
  • do 50.863,26 zł Środki dla bezrobotnego na podjęcie działalności gospodarczej
Artykuły prawne

Zobacz akty prawne dotyczące bezrobocia i promocji zatrudnienia

Zobacz

5,2%Stopa bezrobocia w Polsce  

Stan na koniec kwietnia 2025 r.

wykres statystyki

Zdjęcie artykułu Dodatkowy nabór wniosków o przyznanie Vouchera zatrudnieniowego

Dodatkowy nabór wniosków o przyznanie Vouchera zatrudnieniowego

  Powiatowy Urząd Pracy w Wałczu informuje, iż dnia 14.03.2025r. został podpisany aneks do umowy o dofinansowanie projektu pn. Voucher zatrudnieniowy na wałeckim...
Zdjęcie artykułu Ostateczna Lista Rankingowa Pracodawców-Voucher zatrudnieniowy

Ostateczna Lista Rankingowa Pracodawców-Voucher zatrudnieniowy

​​​​​​   W związku z zakończeniem rozpatrywania wniosków o przyznanie vouchera zatrudnieniowego w ramach drugiego naboru w projekcie pn. Voucher zatrudnieniowy na...
Zdjęcie artykułu Wstępna Lista Rankingowa Pracodawców-Voucher zatrudnieniowy

Wstępna Lista Rankingowa Pracodawców-Voucher zatrudnieniowy

  Powiatowy Urząd Pracy w  Wałczu w załączeniu przedstawia Wstępną Listę Rankingową Pracodawców z terenu województwa zachodniopomorskiego zakwalifikowanych do...
Zdjęcie artykułu Uwaga! II nabór wniosków o przyznanie vouchera zatrudnieniowego

Uwaga! II nabór wniosków o przyznanie vouchera zatrudnieniowego

Powiatowy Urząd Pracy w Wałczu informuje, iż 13.01.2025r. zostanie ogłoszony drugi nabór wniosków o przyznanie vouchera zatrudnieniowego ...