Nabór wniosków o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracodawcy i pracowników ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego w dniu 25.11.2024 r. - Powiatowy Urząd Pracy w Wałczu

Pomoc dla Ukrainy - banner PUP_WUP

Rynek pracy - pomoc dla Ukrainy

Punkt informacyjno-konsultacyjny

Zdjęcie artykułu Punkt informacyjno-konsultacyjny dotyczący uchodźców z...
03.03.2022

Punkt informacyjno-konsultacyjny dotyczący uchodźców z...

Powiatowy Urząd Pracy w Wałczu uruchamia punkt informacyjno-konsultacyjny skierowany do uchodźców z Ukrainy oraz do lokalnych pracodawców i przedsiębiorców. Повітове бюро праці у Валчі...

Jesteś uchodźcą z Ukrainy

Informacje UA

Вложенные приложения

Aktualności

Nabór wniosków o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracodawcy i pracowników ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego w dniu 25.11.2024 r.

Powiatowy Urząd Pracy w Wałczu uprzejmie informuje, że dnia 25.11.2024 r. będzie prowadzony nabór wniosków pracodawców o dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracodawcy  i pracowników ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS).
Nabór wniosków będzie powtarzany do wyczerpania limitu środków KFS.
 
Na dzień  18.11.2024 r. Urząd dysponuje środkami KFS w wysokości 14.648,00 zł
 
Środki KFS będą przyznane pracodawcom na kształcenie ustawiczne realizowane w ramach priorytetów wskazanych przez Ministra właściwego ds. pracy na rok 2024:
 
Priorytet 1: wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy;
Wnioskodawca winien udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku lub w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź zostały/będą wdrożone nowe procesy, technologie  i systemy, a osoby objęte kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane  z wprowadzonymi/planowanymi do wprowadzenia zmianami (np. załączyć kopię dokumentów zakupu, decyzję dyrektora/zarządu o wprowadzeniu norm ISO itp). Wsparciem w ramach tego priorytetu można objąć jedynie osobę, która w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych/na stanowisku pracy korzysta lub będzie korzystała z nowych technologii i narzędzi pracy lub która wymaga nabycia nowych kompetencji niezbędnych do wykonywania pracy w związku z wdrożeniem nowego procesu.
 
Priorytet 2: wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania niniejszego priorytetu powinien udowodnić, że wskazana forma kształcenia ustawicznego dotyczy zawodu deficytowego na terenie powiatu wałeckiego.
Źródłem będącym podstawą do oceny, czy wniosek dotyczy zawodów zidentyfikowanych jako deficytowe w powiecie wałeckim jest „Barometr zawodów na 2024 rok – powiat wałecki" - załącznik do ogłoszenia o naborze.
 
 
Priorytet 3: wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych;
Priorytet obejmuje finansowanie niezbędnych form kształcenia ustawicznego osobom (np. matce, ojcu, opiekunowi prawnemu), które   w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie podjęły pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Nie jest istotne czy był to urlop macierzyński, wychowawczy czy zwolnienie na opiekę nad dzieckiem. Nie ma znaczenia również długość przerwy w pracy, ani to czy jest to powrót do pracodawcy sprzed przerwy czy zatrudnienie u nowego pracodawcy.
Wnioskodawca winien załączyć do wniosku oświadczenie, że potencjalny uczestnik szkolenia spełnia warunki dostępu do priorytetu bez szczegółowych informacji mogących zostać uznane za dane wrażliwe np. powody pozostawania bez pracy.
Priorytet adresowany jest również do osób, które mają na utrzymaniu rodziny 3+ bądź są członkami takich rodzin. Z dofinansowania w ramach priorytetu mogą skorzystać członkowie rodzin wielodzietnych, którzy na dzień złożenia wniosku posiadają Kartę Dużej Rodziny bądź spełniają warunki jej posiadania. Dotyczy to zarówno rodziców i ich małżonków jak i pracujących dzieci pozostających z nimi w jednym gospodarstwie domowym. 
 
 
Priorytet 4:  wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych;
Składając wniosek o dofinansowanie podnoszenia kompetencji cyfrowych Wnioskodawca w uzasadnieniu powinien wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności cyfrowych, które objęte są tematyką wnioskowanego szkolenia, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie.
 
 
Priorytet 5:  wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej;
W ramach priorytetu przewiduje się szeroki zakres wspieranych działań dotyczący podnoszenia kompetencji dla osób planujących kontynuację pracy w branży motoryzacyjnej, zatrudnionych obecnie przy produkcji i naprawie pojazdów samochodowych. Wsparcie    w ramach priorytetu mogą otrzymać pracodawcy i pracownicy zatrudnieni w firmach z szeroko rozumianej branży motoryzacyjnej.  O przynależności do ww. branży decydować będzie posiadanie jako przeważającego jednego z poniższych kodów PKD: 29.10.B Produkcja samochodów osobowych, 29.10.C Produkcja autobusów, 29.10.D Produkcja pojazdów samochodowych przeznaczonych do przewozu towarów, 29.10.E Produkcja pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, 29.20.Z Produkcja nadwozi do pojazdów silnikowych; produkcja przyczep i naczep, 29.31.Z Produkcja wyposażenia elektrycznego i elektronicznego do pojazdów silnikowych, 29.32.Z Produkcja pozostałych części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, z wyłączeniem motocykli, PKD 45.20.Z Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli.  Celem priorytetu jest dofinansowanie specjalistycznych szkoleń technicznych, które pozwolą nabyć nowe kwalifikacje osobom zatrudnionym w branży motoryzacyjnej przy produkcji pojazdów i ich komponentów. Szkolenia te mogą obejmować między innymi obszary dotyczące: budowy układów magazynowania energii (akumulatorów) stosowanych w pojazdach elektrycznych, budowę instalacji elektrycznej pojazdów niski i zeroemisyjnych, technologie napędów wodorowych, uzyskanie uprawnień SEP do 1 kv, urządzeń elektronicznych stosowanych w pojazdach zeroemisyjnych.  W przypadku serwisów i zakładów naprawczych w ramach priorytetu przewiduje się dofinansowanie m.in. specjalistycznych szkoleń technicznych w zakresie serwisowania i obsługi samochodów elektrycznych dla mechaników obsługujących i naprawiających dotychczas tradycyjne pojazdy spalinowe, uzyskanie uprawnień SEP do 1 kv, które są niezbędne do wykonywania prac przy wysokonapięciowej instalacji elektrycznej pojazdów.
Priorytet 6:  wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia;
W ramach niniejszego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować kształcenie ustawiczne osób wyłącznie w wieku powyżej 45 roku życia (zarówno pracodawców jak i pracowników). Decyduje wiek osoby, która skorzysta z kształcenia ustawicznego, w momencie składania przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie w PUP. Temat szkolenia/kursu nie jest narzucony z góry.  W uzasadnieniu należy wykazać potrzebę nabycia umiejętności.
 
Priorytet 7:  wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców;
W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia zarówno dla cudzoziemców, jak i polskich pracowników (to samo dotyczy pracodawców), które odpowiadają na specyficzne potrzeby, jakie mają pracownicy cudzoziemscy i pracodawcy ich zatrudniający. Wśród specyficznych potrzeb pracowników cudzoziemskich wskazać można w szczególności: ✓ doskonalenie znajomości języka polskiego oraz innych niezbędnych do pracy języków, szczególnie w kontekście słownictwa specyficznego dla danego zawodu / branży; ✓ doskonalenie wiedzy z zakresu specyfiki polskich i unijnych regulacji dotyczących wykonywania określonego zawodu; ✓ ułatwianie rozwijania i uznawania w Polsce kwalifikacji nabytych w innym kraju; ✓ rozwój miękkich kompetencji, w tym komunikacyjnych, uwzględniających konieczność dostosowania się do kultury organizacyjnej polskich przedsiębiorstw i innych podmiotów, zatrudniających cudzoziemców. Powyższa lista nie jest katalogiem zamkniętym i każdy pracodawca może określić własną listę potrzeb. Ze szkoleń w ramach tego priorytetu mogą korzystać również pracodawcy  i pracownicy z polskim obywatelstwem o ile wykażą w uzasadnieniu wniosku, że szkolenie to ułatwi czy też umożliwi im pracę z zatrudnionymi bądź planowanymi do zatrudnienia w przyszłości cudzoziemcami.

Priorytet 8:  wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie zarządzania finansami i zapobieganie sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach;
W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia przede wszystkim dla właścicieli firm, kadry zarządzającej, menadżerów oraz pracowników realizujących zadania w obszarze zarządzanie i finansów. W szczególności wspierane będą szkolenia i kursy, które są dedykowane dla danej branży i dotyczą analizowania sytuacji finansowej, pozwalają na poznanie w praktyce narzędzi do controllingu  i monitorowania kondycji danego przedsiębiorstwa, podczas których omówione zostaną przypadki odstępstw od przyjętych norm w zakresie prawidłowego zarządzania finansami, nakładami na inwestycje czy marketing a także uczące pozyskiwania dodatkowych preferencyjnych źródeł finansowania lub restrukturyzacji zadłużenia. Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania niniejszego priorytetu powinien wykazać powiązanie zakresu obowiązków pracownika z wnioskowanym szkoleniem. Składając stosowny wniosek o dofinansowanie w ramach przedmiotowego priorytetu wnioskodawca w uzasadnieniu powinien wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności, wiedzy, które objęte są tematyką wnioskowanego szkolenia, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie.
 
Przy rozpatrywaniu wniosków będą uwzględniane następujące elementy:
 
 a) zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania  środków KFS na dany rok,
 b) zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy,
 c) koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu  z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku,
 d) posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego,
 e) w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego,
 f) plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym  wskazanym we wniosku,
 g) dostępność środków KFS,
 h) spełnienie warunków niezbędnych do udzielenia pomocy de minimis,
 i)  racjonalność i gospodarność wydatkowanych środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
 
Powiatowy Urząd Pracy w Wałczu, w pierwszej kolejności będzie rozpatrywał wnioski pracodawców, którzy w latach poprzednich nie korzystali ze wsparcia kształcenia ustawicznego ze środków KFS.
 
Środki KFS przekazane pracodawcom prowadzącym działalność gospodarczą w rozumieniu prawa konkurencji UE, stanowią pomoc de minimis, o której mowa we właściwych przepisach prawa UE dotyczących pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie.
 
Więcej informacji o Krajowym Funduszu Szkoleniowym oraz wniosek o dofinansowanie kształcenia ustawicznego ze środków KFS wraz z załącznikami dostępny jest na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Wałczu: walcz.praca.gov.pl oraz w siedzibie Urzędu przy ul. Wojska Polskiego 41, pok. 17-18.
Ewentualne pytania prosimy kierować pod nr tel. 067 258 50 66 wew. 115 i 118.
 
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 kwietna 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy  (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 475 z późn. zm.) - art. 69a i 69b
Rozporządzenie MPiPS z dnia 14 maja 2014r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego  (Dz.U. z 2018r., poz.117)
 
 

Załączniki

Ogłoszenie o naborze wniosków KFS 25.11.2024
Ogłoszenie o naborze wniosków KFS 25.11.2024.pdf 236 KB
Wniosek o dofinansowanie kształcenia ustawicznego ze środków KFS 2024
Wniosek o dofinansowanie kształcenia ustawicznego ze środków KFS 2024.pdf 421 KB
Załącznik nr 1 do wniosku KFS - informacja o otrzymanej pomocy de minimis
Załącznik nr 1 do wniosku KFS - informacja o otrzymanej pomocy de minimis.pdf 191 KB
Załącznik nr 2 do wniosku KFS - nowy formularz-informacji-pomoc-de-minimis-rozporzadzenie-2023-2831-12082024
Załącznik nr 2 do wniosku KFS - nowy formularz-informacji-pomoc-de-minimis-rozporzadzenie-2023-2831-12082024.pdf 426 KB
Załącznik nr 3 do wniosku KFS
Załącznik nr 3 do wniosku KFS.pdf 182 KB
Załącznik nr 5 do wniosku KFS
Załącznik nr 5 do wniosku KFS.pdf 520 KB
Załącznik nr 7 do wniosku KFS - klauzula informacyjna
Załącznik nr 7 do wniosku KFS - klauzula informacyjna.pdf 208 KB
Załącznik A - oświadczenie pracodawcy spełnianiu priorytetu nr 1
Załącznik A - oświadczenie pracodawcy spełnianiu priorytetu nr 1.pdf 754 KB
Załącznik B - oświadczenie pracodawcy spełnianiu priorytetu nr 2
Załącznik B - oświadczenie pracodawcy spełnianiu priorytetu nr 2.pdf 758 KB
Załącznik C - oświadczenie pracodawcy spełnianiu priorytetu nr 3
Załącznik C - oświadczenie pracodawcy spełnianiu priorytetu nr 3.pdf 753 KB
Załącznik D - oświadczenie pracodawcy spełnianiu priorytetu nr 6
Załącznik D - oświadczenie pracodawcy spełnianiu priorytetu nr 6.pdf 755 KB
Załącznik E - oświadczenie pracodawcy spełnianiu priorytetu nr 7
Załącznik E - oświadczenie pracodawcy spełnianiu priorytetu nr 7.pdf 800 KB
Barometr zawodów 2024 - powiat wałecki
Barometr zawodów 2024 - powiat wałecki.pdf 133 KB

Voucher zatrudnieniowy - Aktualności

Zdjęcie artykułu Rozpoczynamy realizację vouchera zatrudnieniowego
02.09.2024

Rozpoczynamy realizację vouchera zatrudnieniowego

Powiatowy Urząd Pracy w Wałczu z przyjemnością informuje, iż w dniu 02.09.2024r. rozpoczął realizację projektu konkurencyjnego pn. Voucher zatrudnieniowy na wałeckim rynku pracy ...

Kontakt

Powiatowy Urząd Pracy w Wałczu dosponuje czterema liniami telefonicznymi:
- 67 258 50 66

- 67 258 50 67
- 67 258 50 68
- 67 258 50 69
- numerem telefonu komórkowego 576 846 572, pod który można też w przypadku zajętych pozostałych numerów zadzwonić lub wysłać sms ze swoim imieniem i nazwiskiem a pracownik Urzędu skontaktuje się z Państwem w tym samym dniu.
- Punkt Doradztwa dla Młodzieży pod numerem 791 690 575
Projekt pn. Vocher zatrudnieniowy na wałcekim rynku pracy pod numerem 533 497 896

Ważne strony






Logo EURES


baner 2

Zatrudnienie Cudzoziemców


W dniu 27.06.2022 r. nastąpiła zmiana rozporządzenia w sprawie wysokości wpłat dokonywanych w związku ze złożeniem wniosku o wydanie zezwolenia na pracę lub zezwolenia na pracę sezonową oraz złożeniem oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.
Od dnia 12.07.2022 r. obowiązywać będą nowe wysokości wpłat tj. 100 zł.

Zezwolenie na pracę sezonową

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi
 

Aktywizacja zawodowa bezrobotnych wspierana jest ze środków rezerwy Funduszu Pracy będącej w dyspozycji MIinistry Rodziny, Pracy i Polityki Spłecznej

Loga - Projekty

Logo ministra 2024

Wniosek o wydanie zaświadczenia

Ochrona danych osobowych

Plan Szkoleń

Plan szkoleń 

Załączniki

Plan szkoleń na 2022 rok
Plan szkoleń na 2022 rok.pdf 1301 KB
Plan szkoleń dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy na 2023 rok
Plan szkoleń dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy na 2023 rok.pdf 299 KB
Plan szkoleń dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy na 2024 rok
Plan szkoleń dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy na 2024 rok.pdf 325 KB
Plan szkoleń dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy na 2025 rok
Plan szkoleń dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy na 2025 rok.pdf 333 KB

Urząd Skarbowy

podatki.gov.pl - LOGO

WKU w Szczecinku

Logo WKU w SzczecinkuInformacje odnośnie powołania do służby przygotowawczej dostępne są po linkiem

Strona WKU w Szczecinku dostępna jest po na naciśnięciu na logo MON.
 

HtmlBox

Dla bezrobotnych i poszukujących pracy

HtmlBox

Projekty skierowane do bezrobotnych i poszukujących pracy

Публикатор

Zdjęcie artykułu Uwaga! II nabór wniosków o przyznanie vouchera zatrudnieniowego

Uwaga! II nabór wniosków o przyznanie vouchera zatrudnieniowego

Powiatowy Urząd Pracy w Wałczu informuje, iż 13.01.2025r. zostanie ogłoszony drugi nabór wniosków o przyznanie vouchera zatrudnieniowego ...
Zdjęcie artykułu Skorzystaj z projektu EFS Plus (II)

Skorzystaj z projektu EFS Plus (II)

Powiatowy Urząd Pracy w Wałczu nadal realizuje pn. Aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy w powiecie wałeckim (II) ...
Zdjęcie artykułu Dni Pracodawców 2024

Dni Pracodawców 2024

Powiatowy Urząd Pracy w Wałczu zaprasza pracodawców do skorzystania z indywidualnych konsultacji i doradztwa w zakresie usług i instrumentów rynku pracy ........
Zdjęcie artykułu Uwaga-dodatkowy numer telefonu do projektu pn. Voucher zatrudnieniowy na wałeckim rynku pracy

Uwaga-dodatkowy numer telefonu do projektu pn. Voucher zatrudnieniowy na wałeckim rynku pracy

Dodatkowy numer telefonu do projektu pn. Voucher zatrudnieniowy na wałeckim rynku pracy ...

Projekty skierowane do pracodawców i przedsiębiorców

Zdjęcie artykułu Uwaga! II nabór wniosków o przyznanie vouchera zatrudnieniowego

Uwaga! II nabór wniosków o przyznanie vouchera zatrudnieniowego

Powiatowy Urząd Pracy w Wałczu informuje, iż 13.01.2025r. zostanie ogłoszony drugi nabór wniosków o przyznanie vouchera zatrudnieniowego ...
Zdjęcie artykułu Skorzystaj z projektu EFS Plus (II)

Skorzystaj z projektu EFS Plus (II)

Powiatowy Urząd Pracy w Wałczu nadal realizuje pn. Aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy w powiecie wałeckim (II) ...
Zdjęcie artykułu Dni Pracodawców 2024

Dni Pracodawców 2024

Powiatowy Urząd Pracy w Wałczu zaprasza pracodawców do skorzystania z indywidualnych konsultacji i doradztwa w zakresie usług i instrumentów rynku pracy ........
Zdjęcie artykułu Uwaga-dodatkowy numer telefonu do projektu pn. Voucher zatrudnieniowy na wałeckim rynku pracy

Uwaga-dodatkowy numer telefonu do projektu pn. Voucher zatrudnieniowy na wałeckim rynku pracy

Dodatkowy numer telefonu do projektu pn. Voucher zatrudnieniowy na wałeckim rynku pracy ...

Rynek pracy

Statystyki i analizy

5,1%Stopa bezrobocia w Polsce  

Stan na koniec grudnia 2024 r.

wykres statystyki

Stawki

  • 1.662,00 zł Podstawowy zasiłek dla bezrobotnych
  • 1.994,40 zł Stypendium dla bezrobotnego w okresie odbywania szkolenia
  • 831,00 zł Dodatek aktywizacyjny
  • do 48.969,72 zł Środki dla bezrobotnego na podjęcie działalności gospodarczej

Akty prawne

Artykuły prawne

Zobacz akty prawne dotyczące bezrobocia i promocji zatrudnienia

Zobacz

Urząd

Informacje dla niepełnosprawnych

Język migowy

Zobacz informacje na temat obsługi niepełnosprawnych.

Zobacz

Dane kontaktowe

Mapa położenia urzędu

Powiatowy Urząd Pracy w Wałczu
ul. Wojska Polskiego 41
78-600 Wałcz

Tel./Fax (067) 258 50-66/67/68/69






Dodatkowy numer telefonu 576 846 572, pod który prosimy wysłać sms ze swoim imieniem i nazwiskiem a pracownik Urzędu skontaktuje się Państwem  w tym samym dniu.

e-mail: sekretariat@walcz.pup.gov.pl

NIP 765-10-14-142
Regon 331057848